Staff Directory

  • To email a staff member use the following example:

    lastnameFirstinitial@hendry-schools.net

    Ex:  Zack Ward email- wardz@hendry-schools.net

     

    David Kelley Principal
    Tammy Bass Assistant Principal
       
    Chelsea Skipper Dean
    Marie Sprouse Dean
       
    Amanda Howard Dean of Student Services
    Michelle Zimmerly Guidance
    Rashunda Brown Guidance
       
    Marilyn Teal Admin.Secretary/Confidential employee
    Sonia Ruiz Bookkeeper/Confidential employee
       
    Laura Lofton Media Center/ Lead Teacher
       
    Bridget Balmori Language Arts/Sign Language
    TBA Language Arts
    Mary Carr Language Arts
    Heather Lamb Language Arts
    Jennifer Randolph Language Arts / Lead Teacher
    Jessica Bechtel Language Arts
    Jordan Miller Language Arts
    Lonnie Hendren Language Arts/ Lead Teacher
    TBA Language Arts
    Maureen Doucette Language Arts/ Drama/ Lead Teacher
    Sara Childers Language Arts/Yearbook
    Shelby Whidden Language Arts
       
    Elly Mendoza Reading
    Miranda Peters Reading
    Johnathan Williams Reading/ Lead Teacher
       
    Taynika Artache Reading
       
    Claude Cadet Mathematics
    David Lee Mathematics
    David Tippett Mathematics
    Dustin Ledford Mathematics
    Glenna Shelnut Mathematics
    Hope Roberts Mathematics
    Jimmy Norman Mathematics
    John Gallegos Mathematics
    Joy Bridwell Mathematics /Lead teacher
    Kellie Williams Mathematics
    Tina Andrews Mathematics / Lead Teacher
       
    Ann Daniel Science/Lead teacher
    Cudjoe London Science
    Giselle Henriquez-Tippett Science
    Luci Aguiar Science/Lead teacher
    Paul David Barber Science
    Saul Sotolongo Science
    Stuart Friesen Science
    Wanda Hughes Science
       
    Amy Gibson Social Studies
    Daniel Soto Social Studies
    Heidi Lederer Social Studies/Lead teacher
    Jeremy Prater Social Studies
    Joey Valero Social Studies
    Michael Mallett Social Studies
    Nicholas Kaye Social Studies
    Tim Tyler Social Studies
       
    Chris Siner Weight training/Power Weight/A.D.
    Jefrey Frost Physical Education
    Jennifer McClain Weight training/Med Skills/HOPE
    Lori Perkins HOPE/Weight training/Volleyball/ Lead Teacher
    Zack Ward Basketball/HOPE/AVID/Website
       
    Melissa Thomley Parenting
       
    Ronald Dunbar P.B.D. / ESE Drivers Education
       
    David Barney Art
    Stephanie Flis Art
       
    Albert Plewa Spanish
       
       
    Alexa Pena Music/band
       
    Agusta Ross ESE/Lead teacher
    Christiana Cordovano ESE
    Matt Miller ESE
    Tanheya Small ESE
    Shelby Bille ESE
       
    Amy Perez Voc. Bio Med/Emerg Med/ Firefighting
    Jeff Burton Vocational (Ag.)
    Matthew Davidson Voc. Tech/Business
    Pete Dalton Vocational Building Trades Academy
    Raymond Marroquin, Jr. Voc. Tech
    Robyn Blake Voc. Tech/Teacher Assisting
    Shana Rodriguez Vocational Allied Health Academy
       
    Rhonda Burton-Jones Nurse
       
    Michael Lowe Cowboy Corral
       
    Diane Raulerson ELL Para
    Jennifer Ruiz ESE Para with Ms. Billie
    Jessica Vasquez ESE Para with Mrs Ross
    Lori Glisson Para for Mr. Burton
    Paige Tyree ESE Para with Ms Billie
    Rosa Pleitez ESE Para with Mrs Ross
    Sandy Austin ESE Para with Mrs. Ross
    Shirley Hixson ESE Para with Mrs Ross
    Tracie Hobby Para for Mr Dalton
       
    Melissa Hegley Guidance clerk
    Michelle Hendren Discipline & Attendance clerk
    Nohemy Valentin Receptionist
       
    Amalia Macias Custodian
    Charlie Haas Site Maintenance
    Daniel Keiser Custodian
    Maribel Gonzalez Custodian
    Nancy Perez Custodian Part Time
    Ralph Mosher Custodian
    Ricky Deleon Custodian
    SanJuanita Barrios Custodian
    Judy Oastvall Food Service Manager